Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.    Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?    AKCEPTUJĘ

ZabiegiZadbaj o zdrowie i piękno swojego ciała.


Kinezyterapia

Kinezyterapia (gr. kinesis– ruch) – leczenie ruchem, gimnastyka lecznicza.

Podstawą tej dziedziny fizjoterapii są ćwiczenia ruchowe. Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej.

Stosowanie kinezyterapii umożliwia:

  • uzyskanie maksymalnej poprawy utraconej funkcji,
  • ułatwia wystąpienie procesów kompensacji,
  • zabezpiecza przed wykształceniem nieprawidłowych stereotypów ruchowych, przywraca już utracone,
  • przeciwdziała wtórnym zmianom w układzie kostno-mięśniowym w postaci ograniczeń ruchu,
  • zapobiega powikłaniom w układzie krążenia i oddychania, które mogą wynikać z długotrwałego unieruchomienia.

W KINEZYTERAPII wyróżniamy:

  • ćwiczenia bierne– wykonywane przez kinezyterapeutę lub aparat CPM (Continuous Passive Motion – ciągły bierny ruch) bez czynnego udziału chorego;
  • ćwiczenia izometryczne – czynne napinanie mięśni bez zmiany ich długości;
  • ćwiczenia czynno-bierne – ruch wykonywany jest biernie natomiast pacjent czynnie rozluźnia mięśnie;
  • ćwiczenia samowspomagane – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni;
  • ćwiczenia w odciążeniu – wykonywanie ruchu przy odciążeniu przez terapeutę ćwiczonego odcinka ciała;
  • ćwiczenia czynne;
  • wyciągi;
  • ćwiczenia synergistyczne – pacjent siłą mięśni kończyny zdrowej wspomaga pracę osłabionych mięśni;
  • ćwiczenia oddechowe.

Kinezyterapia stosowana jest w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu, w zespołach bólowych kręgosłupa, po zabiegach operacyjnych, po udarach mózgu, po zawale serca, a także w okresie ciąży jako przygotowanie do porodu.

1. Ćwiczenia indywidualne

Ćwiczenia indywidualne są odpowiednio dobierane do potrzeb, problemu oraz możliwości pacjenta. Skupiamy się na nauce prawidłowego wykonywania poszczególnych ruchów.

Zwracamy uwagę na detale, stale kontrolując wykonywane ćwiczenie i całkowicie poświęcamy się osobie, która się do nas zwraca. Bardzo ważna jest świadomość ciała i odpowiednie wykonanie ćwiczeń, więc nad tym przede wszystkim pracujemy w gabinecie.

Tłumaczymy dlaczego pewne ruchy są istotne, a dlaczego innych należy unikać. Ćwiczenia, które oferujemy to terapia po urazach i zabiegach, wzmacnianie osłabionych mięśni np. przy problemach bólowych kręgosłupa, problemach neurologicznych, przygotowaniu do sezonu narciarskiego, czy treningu całego ciała dla osób, które nie potrafią się zmobilizować do regularnych ćwiczeń.

2. Ćwiczenia w odciążeniu w UGULu

Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego zwany w skrócie UGUL-em to urządzenie do przeprowadzania indywidualnych ćwiczeń wymagających zmniejszenia siły ciążenia i odciążenia niektórych części ciała pacjenta. Dzięki temu chory ma lepsze warunki do samodzielnego wykonywania ćwiczeń, których wykonanie bez odciążenia byłoby dla niego o wiele bardziej trudne, bolesne lub wręcz niemożliwe.

W UGUL-u wykonywane są ćwiczenia: czynne w odciążeniu, czynne w odciążeniu z oporem oraz ćwiczenia samowspomagane.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu pozwalają na utrzymanie pełnego zakresu ruchu w stawach, utrzymanie sprawności czynnościowej mięśni i wzmocnienie osłabionych grup mięśniowych.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem umożliwiają osłabionym, zanikającym mięśniom nie tylko przywracanie fizjologicznych ruchów mięśni, lecz również pokonywanie oporu, a więc zwiększanie siły mięśniowej. Wyeliminowanie ciężaru kończyny w UGUL-u stwarza możliwości dawkowania siły oporu, co z kolei jest najlepszą metodą prowadzącą do zwiększenia siły mięśni.

Przy wykorzystaniu systemu bloczków wykonywać można dodatkowo ćwiczenia samowspomagane, czyli takie, w których poruszając jedną grupą mięśni i stawów wspomaga się pracę innej grupy mięśniowej i innych stawów.

3. Terapia manualna (mobilizacje, manipulacje)

Terapia manualna wykorzystuje zdolności rąk terapeuty. Opiera się na wiedzy fizjologicznej i zasadach biomechaniki. Poprzez odpowiednie działania manualne na poszczególne elementy aparatu ruchowego wpływamy leczniczo na stawy, więzadła, mięśnie, ścięgna oraz nerwy obwodowe.

4. Gimnastyka kompensacyjno – korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna zajmuje się korygowaniem wad postawy, przede wszystkim u dzieci i młodzieży, ale gimnastyka korekcyjna przydatna jest także w przypadku osób dorosłych.

Indywidualna gimnastyka korekcyjna jest jedną z najważniejszych metod zapobiegania i leczenia wad postawy. Specjalnie dobrane ćwiczenia mają bezpośredni wpływ ma korekcję postawy: zwiększenie siły mięśni, wytworzenie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Pośrednio wpływają również na wydolność i sprawność organizmu. Korekcja postawy obejmuje zestaw ćwiczeń zwiększający siłę mięśni brzucha, grzbietu, kończyn dolnych, ćwiczenia elongacyjne i stabilizacyjne oraz ćwiczenia oddechowe.

5. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży i po porodzie

Zajęcia dla kobiet w ciąży z elementami przygotowania do aktywnego porodu przeznaczone są dla kobiet, które chcą aktywnie przejść przez okres oczekiwania na dziecko. Zajęcia mają niską intensywność, skupiamy się na wzmacnianiu wybranych partii ciała, pracujemy dużo z oddechem, ćwiczymy mięśnie dna miednicy, rozciągamy się. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pozwolą pozostać w jak najlepszej formie przez całą ciążę i pomogą w radzeniu sobie z dolegliwościami ciążowymi. Ćwiczenia mają również na celu przygotowanie do ogromnego wysiłku jakim jest poród. Z zajęć korzysta też dziecko - ćwicząc budujemy relację z naszym nienarodzonym dzieckiem, zapewniamy mu stymulację prenatalną i odpowiednie dotlenienie.

Zajęcia przeznaczone dla Pań w prawidłowo przebiegającej ciąży fizjologicznej. Jeżeli byłaś aktywna przed ciążą zapraszamy już od pierwszych tygodni. Panie, które nie były wcześniej aktywne zapraszamy po skończonym 12 tygodniu ciąży.

Po porodzie ćwiczenia i wszelka aktywność fizyczna dobierana jest indywidualnie do każdej kobiety, gdyż każda kobieta inaczej dochodzi do siebie po porodzie naturalnym czy cesarskim cięciu.

6. Rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu

Blizna, która została po porodzie zaniedbana, może dawać ogromne dolegliwości bólowe nawet po kilku latach! Przed rozpoczęciem terapii, fizjoterapeuta ocenia aktualny jej stan. Sprawdza czy jest twarda czy miękka, czy jest elastyczna, w jakim zakresie możliwe jest jej przesuwanie oraz ocenia jej wygląd. Blizna, która nie została poddana rehabilitacji może powodować nie tylko defekt kosmetyczny, ale również:

  • problemy bólowe kręgosłupa (szczególnie w przypadku blizny zapadniętej/wciągniętej – częstą jej konsekwencją jest zgarbiona sylwetka),
  • ograniczenie ruchów,
  • zrosty z tkankami podskórnymi,
  • tworzenie bliznowców, bóle podobne do bólów menstruacyjnych (pojawiają się często jako konsekwencja złego zagojenia tkanek podskórnych, które tworzą pod blizną wałek tkankowy zahaczający o inne struktury i powodujący nawracający stan zapalny – także w przypadku blizn wizualnie estetycznych.

Pamiętaj!
O bliznę warto zadbać zarówno zaraz po porodzie, jak i po dłuższym, nawet kilkuletnim okresie od cesarskiego cięcia

7. Rehabilitacja w warunkach domowych

Zapewniamy profesjonalną rehabilitację w warunkach domowych dla pacjentów z różnorodnymi schorzeniami. Dajemy gwarancję fachowej i efektywnej rehabilitacji z dojazdem do pacjenta.

Masaż

1. Masaż leczniczy 15 lub 30 min

Masaż polegający na wykorzystywaniu dotyku w celu wywołania uczucia odprężenia i dobrego samopoczucia za pomocą odpowiednich, najbardziej skutecznych technik.

Zabieg poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, ułatwia odpływ krwi żylnej z tkanek, usprawnia działanie pompy mięśniowej, poprawia przepływ limfy, zmniejsza obrzęki, zmniejsza opór obwodowy, obniża ciśnienie tętnicze, poprawia krążenie płucne, zwiększa sprężystość tkanek, powoduje rozrost mięśni i zwiększa sprawność mięśni, rozluźnia tkankę podskórną, zmiękcza blizny, zrosty, poprawia wydzielanie mazi stawowej i zakres ruchomości w stawach, zmniejsza napięcie mięśniowe i działa przeciwbólowo, ułatwia usuwanie złuszczonych komórek nabłonka, pobudza pracę gruczołów potowych i łojowych, poprawia sprężystość skóry, prowadzi do przebudowy włókien kolagenowych.

2. Masaż klasyczny 20 min

Masaż klasyczny to najpopularniejszy masaż, który w zależności od formy – intensywności może być traktowany jako leczniczy, relaksacyjny, pobudzający. Masaż klasyczny ma na celu poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta. Sam masaż działa przeciwbólowo, polepsza odżywianie tkanek, poprawia wygląd skóry, która jest lepiej dotleniona i ukrwiona, regeneruje mięśnie, zwiększa elastyczność i sprężystość stawów i aparatu więzadłowego, przyspiesza przemianę materii, uaktywnia przepływ krwi i limfy.

Już jeden, poprawnie wykonany zabieg polepsza samopoczucie, odczuwamy mniejsze napięcie w okolicach grzbietu, karku. Masaż ten polega na mechanicznej stymulacji tkanek organizmu za pomocą chwytów takich jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uciski, mieszenie, oklepywanie, wibracja i roztrząsanie. Zabieg wykonywany jest bezpośrednio na skórę masowanego. W celu poprawy poślizgu wykorzystuje się olejki, żele lub kremy do masażu.

3. Masaż z terapią punktów spustowych 30 min

Terapia punktów spustowych to technika mająca za zadanie wyszukiwanie i dezaktywację występujących na ciele punktów za pomocą różnych form ucisku i poruszaniu zmieniona tkanką mięśniową w rożnych kierunkach w celu odblokowania jej przesuwalności. Celem tej terapii jest uwolnienie pacjenta od przewlekłego bólu jaki wywołują aktywne punkty spustowe oraz poprawa zaburzonych z powodu bólu wzorców ruchowych.

Punkt spustowy bólu to wrażliwe miejsce na mięśniu o wzmożonym, miejscowym napięciu, które pod wpływem nawet lekkiego ucisku są bardzo bolesne i powodują często ból promieniujący. Punkt spustowy na drodze segmentarnej możne dawać objawy bólowe nawet w miejscach od siebie odległych, manifestujące się podczas uciskania. Punkty spustowe bardzo często umiejscowione są w taki sposób ze swoim przebiegiem przypominają popularne schorzenia - np rwę kulszową lub dyskopatię, co utrudnia prawidłowe leczenie dolegliwości pacjenta, wydłużając jego cierpienie. Zastosowanie terapii punktów spustowych w tym przypadku daje często szybkie i zadowalające efekty.

4. Masaż pneumatyczny BOA 45 min

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Odpowiedni nacisk struktur naczyniowych i limfatycznych pobudza cały układ limfatyczny do zasilania organizmu w tlen i substancje odżywcze.

Rezultaty:

  • przyspieszenie i ułatwienie przepływu limfy
  • poprawa ukrwienia tkanek
  • likwidacja zastojów limfy
  • redukcja obrzęków
  • pobudzenie metabolizmu
  • detoksykacja organizmu
  • redukcja cellulitu
  • usprawnienie procesu odchudzania

Wskazania:

  • rehabilitacja po urazach i kontuzjach
  • leczenie niewydolności limfatycznej
  • profilaktyka niewydolności żylnej
  • obrzęki kończyn górnych po mastektomii
  • obrzęki kończyn dolnych różnej etiologii
  • masaż wyszczuplający
  • zwalczanie cellulitu

5. Masaż bańką chińską 45 min

Masaż bańką chińską jest metodą, która polega wykorzystaniu próżniowego zasysania skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Zabieg rozpoczyna się od nasmarowania ciała specjalnym olejkiem. Następnie specjalista przystawia bańkę do wybranego punktu na ciele i przyciska. W ten sposób wytwarza się podciśnienie, dzięki któremu bańka przysysa się do skóry.

Masaż bańką chińską pozwala:

  • zredukować cellulit (w każdym stadium zaawansowania),
  • przyspieszyć przemianę materii,
  • poprawić ukrwienie,
  • pozbyć się zbędnych substancji toksycznych,
  • zmniejszyć bóle kręgosłupa,
  • zmniejszyć napięcie mięśniowe.

Fizykoterapia

1. Elektroterapia

Elektroterapia jest obszerną dziedziną fizjoterapii, w której przepływ prądu przez ciało pacjenta traktowany jest jako leczniczy bodziec. Dzięki temu można poprawić ukrwienie, złagodzić napięcie mięśniowe i bóle oraz przyspieszyć proces wchłaniania się obrzęków.

TENS
Istotą tego zabiegu jest miejscowe ukrwienie tkanek, dzięki czemu możliwe jest ich lepsze odżywienie. W efekcie dochodzi do szybszego usuwania produktów przemiany materii oraz łagodzenia procesów zapalnych. Prądy wykazują także silne działanie przeciwbólowe.

IF
Prądy interferencyjne są to prądy o średniej częstotliwości, których działanie polega na nakładaniu się na siebie, dzięki czemu działają wewnątrz tkanek, odżywiają je i pobudzają mięśnie szkieletowe. Zmniejszają ich napięcie, pobudzają krążenie poprzez lepsze ukrwienie, redukują obrzęki, mają też działanie przeciwbólowe.

Galwanizacja
Jest to metoda, której istotą jest przepływ prądu stałego między dwoma elektrodami. Zabieg może działać przeciwbólowo lub pobudzająco – w zależności od tego, jak elektrody zostaną ułożone.

Prądy diadynamiczne (DD)
Zabieg z wykorzystanie DD wykorzystuje kilka rodzajów prądów, które wyróżniają się charakterystycznym przebiegiem fali i zakresem działania. Niektóre prądy wykazują działanie przeciwbólowe (DF, MF, LP), pobudzające receptory skórne (CP), powodujące silne skurcze mięśni szkieletowych (RS), stymulujących mięśnie zdrowe lub nieznacznie uszkodzone (MM).

Prądy Kotza
Jest to zabieg stosowany w odnowie biologicznej oraz rehabilitacji. Stymulacja prądami wspomaga trening siłowy oraz poprawia wytrzymałość mięśni.

Prądy Träberta
Istotą zabiegu jest wprowadzenie w mięśnie wibracji, co skutkuje silnym przekrwieniem. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie działania przeciwbólowego oraz rozluźniającego.

Jonoforeza
To zabieg pozwalający na czynne wprowadzanie leków do organizmu z pominięciem układu pokarmowego. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie szybszego efektu terapeutycznego leków.

Do wskazań TENS zalicza się: Wskazania do prądów Traberta
  • bóle kręgosłupa,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • zapalenie stawów,
  • bóle fantomowe,
  • porażenia wiotkie.
  • stany pourazowe,
  • stany zwyrodnieniowe stawów ścięgien, mięśni, zespołów bólowych kręgosłupa.
Wskazania do jonoforezy Wskazania do prądów Kotza
  • blizny,
  • przykurcze,
  • nerwobóle,
  • zapalenia okołostawowe.
  • wzmacnianie mięśni u sportowców,
  • atrofie w zaniku prostym.

2. Magnetoterapia

Pole magnetyczne przenika ciało i dociera do każdej komórki, oddziałując na struktury błon komórkowych, przez co do ich wnętrza łatwiej przedostają się substancje odżywcze i tlen. W efekcie pole przyśpiesza rozwój tkanki łącznej i wytwarzanie blizny kostnej, powoduje zwiększenie przyswajania tlenu przez tkanki, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i łagodzi ból.

Działanie biologiczne:

  • Przeciwbólowe
  • Przeciwzapalne
  • Zwiększenie wychwytywania tlenu przez tkanki
  • Poprawa mikrokrążenia i krążenia obwodowego
  • Przeciwobrzękowe
  • Przyśpieszenie procesów regeneracji tkanek miękkich
  • Przyśpieszenie zrostu kostnego
  • Zwiększenie szybkości przepływów bodźców nerwowych
  • Działanie immunomodulacujne (proces stymulacji systemu immunologicznego za pomocą różnorodnych substancji, zwanych immunomodulatorami, mający na celu regulowanie odpowiedzi odpornościowej organizmu na infekcje o rozmaitej etiologii.)
Wskazania Przeciwwskazania
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów
  • choroby reumatoidalne rzs, zzsk, zapalenia wielomięśniowe, dna moczanowa
  • osteoporoza
  • jałowa martwica kości
  • stany po urazach : kości, stawów, ścięgien, nerwów, krwiaki, obrzęki
  • stany po zabiegach operacyjnych
  • choroby odwodowego układu nerwowego: neuropatie, neuralgie, zapalenie nrwów
  • bóle głowy, migreny
  • stany po urazach OUN udary mózgu
  • trudno gojące się rany, odleżyny, owrzodzenia troficzne, stany po przeszczepach skóry, blizny
  • choroby obwodowego układu krążenia
  • zapalenia zatok, ucha, oskrzeli, stany po ekstrakcji zębów
  • zapalenie jajników, bolesne miesiączki, zapalenie gruczołu krokowego
  • nerwice
  • czynna choroba nowotworowa
  • ciąża
  • implanty elektroniczne
  • czynna gruźlica płuc
  • krwawienia z przewodu pokarmowego
  • ostra niewydolność wieńcowa
  • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze
  • padaczka
  • cukrzyca – monitorowanie poziomu cukru
  • nadciśnienie III, IV stopnia wg WHO

3. Laser punktowy

Jest to precyzyjne naświetlanie tkanek za pomocą światła laserowego o parametrach biostymulacyjnych.

Wykorzystując światło laserowe o niskim natężeniu do tzw. biostymulacji laserowej, możemy dostarczyć do tkanek i komórek dodatkową energię wspomagając naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspieszając gojenie ran, złamań. Dodatkowo, poprzez zmiany w gospodarce tlenowej komórek i polaryzacji błon komórkowych uzyskujemy wyraźne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Charakterystyczne cechy, odróżniające laseroterapię od innych zastosowań laserów w medycynie, to działanie w celu wywołania pobudzenia komórek, a nie ich niszczenia.

Działanie bio-stymulacyjne lasera powoduje:

  • poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek
  • pobudzenie regulacji komórek i tkanek
  • pobudzenie syntezy białek
  • działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne
Wskazania Przeciwwskazania
  • zespoły bólowe kręgosłupa,
  • bóle stawów,
  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • przewlekłe zapalenia nerwów,
  • trudno gojące się rany,
  • blizny pooperacyjne,
  • bóle korzeniowe,
  • nerwobóle,
  • przykurcz mięśni
  • stany nowotworowe i zagrożenia nowotworem, z uwagi na pobudzające działanie lasera
  • ciąża
  • choroba wieńcowa
  • padaczka
  • wysoka gorączka

4. Ultradźwięki

Ultradźwięki to drgania mechaniczne, gdzie wykorzystuje się częstotliwości niesłyszalne dla ludzkiego ucha. W wyniku ich działania dochodzi do mikromasażu tkanek poddawanych zabiegowi oraz wytworzeniu ciepła w tej okolicy.

Działanie na organizm:

  • Przeciwbólowe
  • Przeciwzapalne
  • Zwiększenie wychwytywania tlenu przez tkanki
  • Poprawa mikrokrążenia i krążenia obwodowego
  • Przeciwobrzękowe
  • Przyśpieszenie procesów regeneracji tkanek miękkich
  • Przyśpieszenie zrostu kostnego
  • Zwiększenie szybkości przepływów bodźców nerwowych
  • Działanie immunomodulacujne (proces stymulacji systemu immunologicznego za pomocą różnorodnych substancji, zwanych immunomodulatorami, mający na celu regulowanie odpowiedzi odpornościowej organizmu na infekcje o rozmaitej etiologii.)
Wskazania Przeciwwskazania
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów
  • choroby reumatoidalne rzs, zzsk, zapalenia wielomięśniowe, dna moczanowa
  • osteoporoza
  • jałowa martwica kości
  • stany po urazach : kości, stawów, ścięgien, nerwów, krwiaki, obrzęki
  • stany po zabiegach operacyjnych
  • choroby odwodowego układu nerwowego: neuropatie, neuralgie, zapalenie nrwów
  • bóle głowy, migreny
  • stany po urazach OUN udary mózgu
  • trudno gojące się rany, odleżyny, owrzodzenia troficzne, stany po przeszczepach skóry, blizny
  • choroby obwodowego układu krążenia
  • zapalenia zatok, ucha, oskrzeli, stany po ekstrakcji zębów
  • zapalenie jajników, bolesne miesiączki, zapalenie gruczołu krokowego
  • nerwice
  • czynna choroba nowotworowa
  • ciąża
  • implanty elektroniczne
  • czynna gruźlica płuc
  • krwawienia z przewodu pokarmowego
  • ostra niewydolność wieńcowa
  • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze
  • padaczka
  • cukrzyca – monitorowanie poziomu cukru
  • nadciśnienie III, IV stopnia wg WHO

5. Lampa sollux

Sollux to nowoczesny zabieg, który wykonywany jest z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego (IR). Jego dobroczynne działanie korzystnie wpływa na organizm, łagodząc dolegliwości bólowe, stany zapalne, czy pomagając szybciej goić się ranom.

Na czym polega Sollux?

Lampa Sollux emituje fale podczerwieni o długości między 1200 a 1400 nm. Tzw. krótkofalowe promieniowanie IR jest najbardziej efektywne, a jednocześnie łatwe do zastosowania i bezpieczne dla organizmu.

Pojedynczy zabieg naświetlania trwa zazwyczaj od 10 do 20 minut – jest często przygotowaniem do dalszej terapii – masażu, jonoterapii bądź ćwiczeń ruchowych. Wykonuje się go, kierując lampę Sollux na konkretną partię ciała – promiennik jest, w zależności od miejsca zabiegu – umieszczany w odległości między 20 a 100 cm od pacjenta.

W nowoczesnych lampach Sollux stosuje się dwa rodzaje filtrów – dający światło czerwone oraz niebieskie. Każde z nich ma inne działanie – terapeuta dobiera odpowiednie parametry na podstawie przeprowadzonej analizy i dolegliwości pacjenta.

Jak naświetlanie lampami Sollux wpływa na organizm?

Promieniowanie podczerwone głęboko wnika pod tkankę skórną, przynosząc wiele korzyści dla organizmu.

  • przyjemnie, delikatnie rozgrzewa, relaksując ciało a, jednocześnie wnikając głęboko pod skórę,
  • naczynia krwionośne rozszerzają się, a szybciej płynąca krew poprawia metabolizm oraz wymianę substancji odżywczych czy też detoks organizmu,
  • obniża napięcie mięśniowe,
  • działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie,
  • pobudza receptory cieplne skóry.
Wskazania Przeciwwskazania

Zakres działania naświetlania Sollux jest bardzo szeroki.
Do najważniejszych wskazań do tego zabiegu należą:

  • bóle różnego rodzaju – przede wszystkim nerwobóle, bóle stawowo-mięśniowe,
  • przewlekłe oraz podostre stany zapalne stawów,
  • blizny i trudno gojące się rany po zapaleniu bakteryjnym skóry,
  • czyraczność
  • przeczulice
  • odczyny skóry po terapii promieniami Roentgena,
  • przygotowawczo – przed masażami oraz zabiegami jonoforezy.

Zabiegi z wykorzystaniem lampy Sollux są odradzane w przypadku schorzeń takich, jak:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu krążenia,
  • nowotwory,
  • czynna gruźlica,
  • zapalenia narządów miąższowych,
  • ostra choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy,
  • padaczka,
  • zaburzenia związane z wydzielaniem przez ciało potu.

Przy stosowaniu zabiegów z wykorzystaniem promienników Sollux nie ma ograniczeń wiekowych. Ilość zabiegów zaś jest dopasowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta na podstawie przeprowadzonej analizy.

6. Krioterapia miejscowa z zastosowaniem nadmuchu parami CO2

Temperatura u wylotu dyszy -75 st. C

Fizjologiczne reakcje organizmu na zimno
I faza

  • zwężenie naczyń krwionośnych
  • obniżenie temperatury tkanek
  • zwolnienie procesów przemiany materii
  • zmniejszenie przewodnictwa nerwowego
  • zwiększenie napięcia mięśniowego

II faza

  • rozszerzenie naczyń krwionośnych
  • zwiększone oddawanie ciepła
  • zmniejszenie szybkości przewodnictwa nerwowego
  • obniżenie napięcia mięśniowego
  • zmniejszenie krwiaków i obrzęków
  • działanie przeciwbólowe
  • hamowanie procesów zapalnych

Działanie biologiczne

  • przeciwbólowe
  • przeciwzapalne
  • zmniejszające napięcie mięśniowego
  • hamowanie powstałych obrzęków, krwiaków
Wskazania Przeciwwskazania
  • świeże urazy ( stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, naderwania mięśni, uszkodzenia ścięgien, uszkodzenia więzadeł),
  • przeciążeniowe odczyny zapalne stawów, ścięgien i mięśni,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • wszystkie choroby reumatoidalne i reumatyczne narządów ruchu,
  • zmiany zapalne stawów o podłożu metabolicznym – dna (skaza moczanowa),
  • choroby układu krążenia (częstoskurcz, początkowy okres zakrzepowego zapalenia żył
  • niedowłady i przykurcze spastyczne kończyn w przebiegu porażenia połowicznego,
  • cellulit
  • inne schorzenia (obrzęk limfatyczny, ostry ból zębów, zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy ustnej oraz szczęki górnej i żuchwy)
  • stany zapalne w przewlekłym okresie choroby
  • nadwrażliwość na zimno
  • zapalenie pęcherza moczowego i miedniczek nerkowych
  • zapalenie naczyń
  • ciężkie schorzenia serca i naczyń (silnie zmniejszona reaktywność naczyń)
  • stany wyniszczenia i ogólnego osłabienia
  • odmrożenia
  • zespół Sudecka
  • zespół Reynauda
  • nieleczone nadciśnienie
  • zmiany skórne, ropne schorzenia skóry
  • niewydolność krążeniowa, zaburzenia rytmu serca
  • choroba wieńcowa, zaawansowana miażdżyca
  • wady zastawek serca
  • niedoczynność tarczycy
  • choroby nowotworowe

Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna to dobry sposób na poradzenie sobie z wadami postawy, przede wszystkim u dzieci i młodzieży, ale gimnastyka korekcyjna przydatna jest także w przypadku osób dorosłych. Ćwiczenia z zakresu gimnastyki korekcyjnej zalecane są osobom, u których stwierdzono wadę postawy lub tendencję do ich powstawania.

Wskazaniem do zapisania się na gimnastykę korekcyjną są wady postawy i skrzywienia kręgosłupa. W przypadku dzieci i młodzieży wykonywanie ćwiczeń w ramach gimnastyki korekcyjnej może w znacznym stopniu skorygować wadę postawy i sprawić, że skrzywienie kręgosłupa zmniejszy się.

W przypadku osób dorosłych, u których rozwój układu kostnego jest zakończony, zazwyczaj nie jest łatwo w widoczny sposób skorygować już istniejącą wadę postawy, można jednak sprawić, że wada ta (lub wady) nie będzie się pogłębiać.

Gimnastyka korekcyjna wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha, odpowiedzialne za utrzymanie kręgosłupa we właściwym położeniu oraz za utrzymanie właściwej postawy, dlatego ważne jest, żeby regularnie wykonywać zalecone ćwiczenia.

Innowacyjne metody

1. Fala uderzeniowa SWT TOPLINE POWER

Terapia falą uderzeniową - jest nowoczesną, wysoce efektywną metodą leczenia. Fale uderzeniowe przyspieszają proces zdrowienia poprzez stymulację metabolizmu i pobudzenie cyrkulacji krwi, rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów, zwiększenie produkcji kolagenu oraz zmniejszenie napięcia mięśni. Uszkodzona tkanka stopniowo regeneruje się i wspomaga proces leczenia w obszarze poddanym terapii.

Fala uderzeniowa – fala akustyczna generowana przez specjalny mechanizm pneumatyczny. Wewnątrz aplikatora wyzwalana jest energia kinetyczna pocisku dzięki skompresowanemu powietrzu. Jest ona przenoszona do przekaźnika fali uderzeniowej, a następnie w głąb tkanek. Dzięki dostarczanej energii następują procesy leczenia oraz regeneracji tkanek miękkich.

Działanie:

  • silnie przeciwbólowe,
  • poprawa miejscowego metabolizmu komórkowego,
  • przyśpieszenie procesu regeneracji,
  • lokalne zwiększenie mikrokrążenia – przekrwienie,
  • natychmiastowe rozluźnienie mięśni.

Efekty biologiczne
Efekty działania fali uderzeniowej pojawiają się głównie w miejscach, gdzie występuje zmiana impedancji, na przykład na powierzchni kość – tkanka miękka. W takich miejscach występuje poprawa procesów regeneracji i naprawy tkanek oraz osiągane są następujące efekty:

  • efekt komórkowy – wzrost przekaźnictwa przez błonę komórkową (poprawa funkcji kanałów jonowych), stymulacja podziałów komórkowych, stymulacja produkcji cytokin komórkowych,
  • wzrost naczyń krwionośnych w obszarze ścięgien i mięśni,
  • wpływ na układ azotu – gojenie się i remodeling kości,
  • poprawa mikrokrążenia i metabolizmu,
  • rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów,
  • podtrzymywanie produkcji kolagenu,
  • redukcja napięcia tkanek,
  • wpływ przeciwbólowy.
Wskazania Przeciwwskazania
  • przewlekłe schorzenia układu ruchu
  • zespoły przeciążeniowe mięśni, ścięgien, więzadeł :
    • kolano skoczka, biegacza
    • łokieć tenisisty, golfisty
  • zespół bolesnego barku: zwapnienia, tendinopatie, zespół ciasnoty barkowej
  • ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego
  • przewlekłe entezopatie
  • wyrośla kostne stawów obwodowych
  • stosowanie na pewne tkanki (oczy i ich otoczenie, mięsień sercowy, rdzeń kręgowy, gonady, nerki, wątroba)
  • zaburzenia krzepnięcia krwionośny
  • polipy w miejscu zastosowania
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • zaburzenia krzepnięcia i stosowanie leków przeciwkrzepliwych
  • zakrzepica
  • choroba nowotworowa
  • polineuropatie
  • ostre stany zapalne
  • chrząstka wzrostowa u dzieci
  • leczenie kortykosteroidami
  • zakaz stosowania na miejsca i narządy z powietrzem
  • zakaz stosowania na miejsca w pobliżu dużych nerwów, naczyń, rdzenia kręgowego i głowy
  • proteza cementowa
  • zaawansowana osteoporoza
  • ostry stan pourazowy
  • rozrusznik serca

2. TR – THERAPY TERAPIA RADIOFALOWA UKIERUNKOWANA

Urządzenie TR-Therapy generuje szybko zmienny prąd elektryczny, który z kolei wytwarza ukierunkowaną falę radiową. Fala radiowa wnika wgłąb ciała i powoduje rozgrzanie tkanek znajdujących się na różnych głębokościach lub wspomaga pracę układu chłonnego w celu zmniejszenia obrzęku. Dzięki zabiegowi doznaje się ulgi w bólu, spięte mięśnie zostają rozluźnione, a tkanki uszkodzone ulegają szybszej regeneracji.

BTL-6000 TR-Therapy przenosi fale o częstotliwości radiowej przez tkanki, tworząc ich selektywne przegrzanie. Najczęstszymi wskazaniami są: miejscowe przykurcze mięśniowe, punkty spustowe, schorzenia mięśni oraz ścięgien, dolegliwości ze strony kręgosłupa, zarówno szyjnego, jak i piersiowego oraz lędźwiowo-krzyżowego. Ponadto terapia ta doskonale sprawdza się w przypadku urazów i związanych z nimi obrzęków. Połączenie umiejętności manualnych terapeuty z BTL-6000 TR-Therapy czyni taką formę terapii nowoczesną i kompleksową, zapewniając jednocześnie natychmiastowe rezultaty.

ROZLUŹNIENIE MIĘŚNI REDUKCJA OBRZĘKÓW REGENERACJA TKANEK

TR-THERAPY działa na hipertoniczne włókna mięśniowe, powodując ich natychmiastowe rozluźnienie. Poprzez rozszerzenie się naczyń krwionośnych tkanki zostają zaopatrzone w substancje odżywcze.

Poprawa krążenia krwi i limfy. Redukcja obrzęków wynikających z dysfunkcji żylnej i limfatycznej, obrzęków pourazowych i przewlekłych.

Poprawa miejscowego metabolizmu tkankowego. Przyśpieszenie regeneracji tkanek miękkich i szybsze usuwanie produktów przemiany materii.

Działanie termiczne:

  • rozluźnienie mięśniowe
  • działanie przeciwbólowe
  • regeneracja

Działanie atermiczne:

  • działanie przeciwobrzękowe
  • regeneracja
Wskazania Przeciwwskazania
  • ostre i przewlekłe schorzenia układu mięśniowo – szkieletowego
  • ból odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa
  • choroby zwyrodnieniowe stawów obwodowych i kręgosłupa
  • dolegliwości w układzie mięśniowo – szkieletowym
  • tendinopatie czyli choroby ścięgien
  • obrzęki
  • naciągnięcia, przykurcze, przeciążenia mięśniowe
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • Infekcje bakteryjne, gruźlicze
  • niewydolność mięśnia sercowego
  • niewydolność oddechowa
  • zaburzenia czucia
  • stany zapalne skóry w okolicy zabiegowej
  • choroba nowotworowa
  • gorączka, zakażenie, infekcje wirusowe/bakteryjne
  • metalowe implanty w okolicy zabiegowej
  • rozrusznik serca, implanty elektryczne
  • zmiany skórne
  • skłonność do krwawień, miesiączka
  • niemowlęta i małe dzieci
  • stosowanie nad gruczołami dokrewnymi i gonadami

3. Terapia metodą Cyriax’a

Podstawowym założeniem Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax'a jest leczenie wzorca klinicznego. Przez zaproponowany w metodzie wywiad i badanie funkcjonalne uzyskujemy kompletną informacje na temat badanego pacjenta. Symptomy i objawy są interpretowane i skatalogowane w formie "wzorców klinicznych". "Wzorzec kliniczny" jest szczególnym zachowaniem się zaburzeń lub grup zaburzeń. Dla wszystkich obrazów klinicznych metoda oferuje lokalne, bezpośrednie, sprawne i korzystne ekonomicznie leczenie. Różnicowanie można przeprowadzić przez szczegółowy wywiad i badanie funkcjonalne, a dokładną lokalizacje podrażnionych struktur można poznać albo przez obecność objawów lokalizujących albo przez palpację. W tak łatwy sposób można przejść do diagnozy takiej jak zapalenie ścięgna m. supraspinatus leżące na przyczepie i dokładniej na włóknach powierzchownych. Wówczas możemy mówić o szczegółowej diagnozie. Tylko wtedy możliwe jest precyzyjne leczenie, które daje maksimum skuteczności przy minimum terapii.

4. Dry Needling

Zabieg z wykorzystaniem bardzo cienkich igieł (suche igły) bez substancji farmakologicznych. Polega on na nakłuciu punktu spustowego lub napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł do akupunktury w celu leczenia bólu oraz dysfunkcji spowodowanych problemami mięśniowymi, bólami głowy oraz w leczeniu niektórych problemów nerwowych.

5. Kinesiotaping

Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną, która polega na aplikowaniu na ciało, w ściśle określony sposób, nierozciągliwej lub elastycznej taśmy w postaci wyciętych przez terapeutę plastrów. Metoda ta wykorzystuje naturalne procesy samoleczenia organizmu. Bezpośrednio oddziałuje na skórę (receptory bólu, czucia głębokiego) oraz na układ limfatyczny, mięśnie oraz stawy. Równocześnie zmniejsza ból oraz nienaturalne odczucia skóry poprzez uaktywnienie systemu znieczulenia. Metodę tę można z powodzeniem stosować jako zabiegi towarzyszące leczeniu zaburzeń neurologicznych, ortopedycznych, ginekologicznych oraz pediatrycznych, a także w korekcji postawy.

6. Drenaż limfatyczny BOA

Drenaż limfatyczny to masaż uciskowy usprawniający krążenie limfy i płynów tkankowych w organizmie. Odpowiedni nacisk struktur naczyniowych i limfatycznych pobudza cały układ limfatyczny do zasilania organizmu w tlen i substancje odżywcze

Wskazania Przeciwwskazania Rezultaty

Medyczne

  • niewydolność żylna
  • zespół cieśni nadgarstka (przed-, pooperacyjny)
  • neuropatia, neuralgia
    - choroba niedokrwienna kończyn
  • angiopatia cukrzycowa
  • sinica kończyn
  • przewlekłe obrzęki
  • choroba zwyrodnieniowa stawów – artroza
  • dna moczanowa, zapalenie wielostawowe
  • otyłość
  • zaburzenia troficzne skóry
  • onkologia ( po usunięciu węzłów chłonnych, radioterapii)

Medycyna estetyczna

  • cellulit
  • zapobieganie powstawaniu żylaków
  • obrzęk tłuszczowy
  • zespół ciężkich nóg
  • detoksykacja
  • poprawa odżywienia skóry
  • opieka po liposukcji

Zdrowie fizyczne

  • rekonwalescencja (usunięcie zniekształcenia, unieruchomienia)
  • tenalgia ( „łokieć tenisisty”,”kolano skoczka” itp.)
  • regeneracja (poprawa metabolizmu kwasu mlekowego)
  • ostra neuropatia i pleksopatia
  • ostry obrzęk płuc
  • ostry uraz tkanek miękkich
  • ostra zakrzepica żylna
  • niewyrównane choroby układu sercowo - naczyniowego
  • padaczka
  • róża
  • stany gorączkowe
  • jaskra
  • niewydolność wątroby lub nerek
  • choroby zakaźne
  • rozpoznana lub podejrzenie zakrzepicy żył głębokich
  • zapalenie naczyń chłonnych
  • procesy powodujące niedrożność w układzie limfatycznym
  • osteosynteza lub wymiana stawu w rejonie objętym drenażem
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • niejasne dolegliwości bólowe w rejonie jamy brzusznej
  • ciąża
  • choroby nowotworowe
  • przyspieszenie i ułatwienie przepływu limfy
  • poprawa ukrwienia tkanek
  • likwidacja zastojów limfy
  • redukcja obrzęków
  • pobudzenie metabolizmu
  • detoksykacja organizmu
  • redukcja cellulitu
  • usprawnienie procesu odchudzania

Piszą o Nas

Serdecznie dziękujemy naszym klientom za podzielenie się opiniami.
To dla nas ogromna radość że możemy Wam pomóc.